2015. március 3., kedd

Lépj túl a nehéz helyzeteken 4 egyszerű lépésben!

Instant megoldás 
Bizonyára Te is kerültél már életed során olyan helyzetekbe, amelyek érzelmileg felzaklattak, nyugtalanítottak, esetleg aggodalmaskodtál miattuk, és amelyeket nehezen kezelhetőnek, vagy egyenesen megoldhatatlannak éreztél. Talán manapság is előfordulnak a mindennapjaid során ilyen helyzetek, hiszen az élet már csak ilyen: nem mindig csak rózsaszín bárányfelhőkön való könnyed szökelléssel jár…

Ilyen helyzetekben az ember gyakran tehetetlennek érezheti magát, ha csak nincs a tarsolyában egy bármikor, könnyen előhúzható formulája a kezelésükre. Egy ilyen egyszerű, és könnyen alkalmazható formulát mutatok most be röviden.

A formula a FILÉ nevet viseli, amely név a módszer alkalmazása során megválaszolandó egyszerű kérdések kezdőbetűiből tevődik össze. Lássuk akkor ezeket az egyszerű kérdéseket!



F – Fontos?

Legelőször is azt kell tisztáznunk magunkban, hogy valóban fontos-e számunkra az adott helyzet. Fontos-e annyira, hogy foglalkozzunk vele? Vannak-e más fontosabb dolgok is az életünkben, mint az a helyzet, amelyet éppen nehézségként élünk meg? Könnyen lehet, hogy valójában nincs is akkora súlya az életünkre nézve, mint azt elsőre gondoltuk. Ilyenkor egyszerűen engedjük el az adott helyzetet és lépjünk tovább! Ne hagyjuk, hogy visszatartson bennünket az igazán fontos dolgoktól egy olyan szituáció, ami igazából nem is fontos a számunkra. Ha viszont nagyon is fontosnak ítéljük, és úgy érezzük, komoly kihatása van vagy lehet az életünkre, akkor tegyük fel a következő kérdést, nevezetesen azt, hogy…

I – Indokoltak az érzéseim?

Ha téma fontos a számunkra, akkor érdemes megvizsgálni, hogy mennyire indokoltak azok az érzések, amelyeket az adott helyzet kivált belőlünk. Kérdezzük meg magunktól bátran: „Lehetséges, hogy egy kicsit túlreagálom?”. Amikor olyan szituációval szembesülünk, amelyet akadálynak, nehézségnek, vagy egyenesen veszélyesnek érzékelünk, akkor általában hajlamosak vagyunk túl heves érzelmekkel reagálni. Teljesen természetes és emberi az ilyenfajta „vészreakció”. Ez egy ösztönös védekezési reakció, ami minden emberben alapvetően benne van, kivétel nélkül. Ha nem lenne belénk kódolva ez az ösztönös önvédelmi mechanizmus, akkor bizonyára mindannyian nagyon rövid életűek lennénk…

Mindazonáltal érdemes tisztázni, hogy ez a túlzó vészreakció valóban indokolt-e az adott helyzetben, és egy kicsit eltávolodva a szituációtól, kicsit tisztább fejjel is megvizsgálni azt. Ha úgy találjuk, hogy kissé túlreagáltuk a dolgot, akkor engedjük el. Lehet, hogy foglalkoznunk kell majd vele, de egyelőre jobb, ha félretesszük, amíg nem tudunk higgadtan hozzányúlni a témához. Ha az érzéseink indokoltak, és a helyzet valóban komoly kihívást vagy akár veszélyt jelenthet, akkor viszont térjünk rá a következő kérdésre, ami nem más, mint hogy…

L – Lehetséges ezzel valamit kezdeni?

Ha a helyzet fontos és valóban indokoltak vele kapcsolatban az érzéseink, akkor mérlegelnünk kell azt, hogy lehetséges-e valamit kezdeni vele. Létezhet-e rá valamilyen megoldás? Tudunk-e mi magunk valamilyen módon hatni rá, vagy egy olyan külső adottság, amire nem igazán van ráhatásunk. Ha az utóbbi, akkor nincs mit tenni, megint csak el kell engednünk a szituációt. Harcolhatunk és küzdhetünk az orkánerejű szél ellen, de attól az még fújni fog, a természet erőivel szemben nem igazán tudunk mit tenni. Ha viszont van olyasmi, amit megtehetünk mi magunk is a helyzet megoldása érdekében, akkor fontos tisztáznunk magunkban az utolsó kérdést is, ami a következő…

É – Érdemes rajta változtatni?

Tudom, csábítónak tűnhet, hogy ha lehetséges tenni valamit a helyzet kezelésére, akkor rögtön lássunk is neki, ám mielőtt belevetnénk magunkat a szorgoskodásba, nem árt tisztázni, hogy valóban érdemes-e egyáltalán megváltoztatni a helyzetet. Hoz-e magával a változtatás annyi előnyt, amiért érdemes erőfeszítéseket tenni, és időt, energiát, esetleg pénzt rááldozni? Nem lesznek-e esetleg a változtatásnak olyan negatív következményei is, amelyek összességében a lehetséges előnyöket is teljesen értéktelenné teszi? Ha úgy találjuk, hogy nem érdemes vesződni a helyzettel, mert többe kerülne megváltoztatni, mint amekkora nyereséget hoz (akár érzelmi, akár szellemi, akár fizikai vagy anyagi téren), akkor jöhet az elengedés. Ha viszont érdemes változtatni, mert összességében jelentős előnyünk származhat belőle, akkor lépnünk kell, és halogatás nélkül cselekedni!

Ilyen egyszerű tehát a formula. Csupán négy kérdés:

- F – Fontos?
- I – Indokoltak az érzéseim?
- L – Lehetséges vele valamit kezdeni?
- É – Érdemes rajta változtatni?

Ha bármelyik kérdésre „Nem” a válaszunk, akkor engedjük el a szituációt és lépjünk tovább. Ha mindegyik kérdésre „Igen”-nel felelünk, akkor pedig azonnal cselekedjünk!


Koródi Sándor - szabadszellem.com / alomkereso.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Katka szép oldala

Lia Weblapkellékek, kütyük és kódok